Moldova AB ile imza arıyor: Moldova AB ile katılım müzakerelerini yıl sonuna kadar imzalamak istiyor

QAvvap

New member


BERLİN – Moldova yıl sonuna kadar bir işaret almayı umuyor, ya da en azından AB üyeliği eski Sovyet cumhuriyeti Brüksel dışişleri bakanı tarafından önerilen reformları uygulamak için acele ederken müzakereler başlayabilir Nico Popescu Reuters’e söyledi.
Popescu, Avrupa Komisyonu’nun Moldova’ya yönelik tavsiyelerinin yarısı bu sektöre odaklandığından, “aşırı derecede yozlaşmış” adalet sisteminde reform yapmanın en önemli öncelik olduğunu söyledi.
2,5 milyonluk ülke, komşu Ukrayna’da enflasyonu %20’nin üzerine çıkaran ve Rusya’nın Ukrayna enerji tesislerine yönelik saldırılarının ardından elektrik kesintilerine neden olan savaşın yansımalarından sert bir şekilde etkilendi.
Moldova, Rusya’nın ülkeyi istikrarsızlaştırma girişimleriyle de bağlantılı olduğunu söylüyor, ancak Moskova bunu reddediyor.
Berlin’e yaptığı ziyarette Popescu, “Moldova ve Ukrayna gibi ülkelerin Avrupa Birliği’ne katılımı, Avrupa’nın bizim tarafımızda barış durumuna geri dönmesini sağlamanın en iyi ve tek yoludur.” dedi.
Moldova’daki istikrar için ayrıca, elektrik şebekesini doğrudan komşu AB üyesi Romanya’ya bağlayan ve Ukrayna’yı atlayarak çeşitlendirecek ve böylece daha güvenli bir güç kaynağı sağlayacak bir elektrik ara bağlantısı gibi altyapı projeleri de hayati öneme sahipti.
Popescu, bu tür projeler için uluslararası siyasi ve ekonomik desteğin var olduğunu, ancak bunları gerçekleştirme prosedürlerinin çok yavaş olduğunu söyledi. Kısmen AB fonları tarafından finanse edilen ara bağlantı için son tarih 2026’dır.
“Barış zamanı prosedürlerinin yeniden değerlendirilmesi gerekiyor çünkü barış zamanında yaşamıyoruz. Avrupa, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyüğü olan büyük ölçekli bir savaşla sarsılıyor” dedi. “Aynı hızı ve aynı prosedürleri uygulayamıyoruz.”
Popescu, bunun Alman hükümet yetkilileriyle görüştüğü başlıca konulardan biri olduğunu söyledi.
“Romanya ile acilen elektrik bağlantısına ihtiyacımız var, bu nedenle prosedürün 1 mi yoksa 5 yıl mı sürdüğü bizim için teorik değil.”
Ayrı bir gelişmede Popescu, Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ikinci zirvesini Haziran ayında Moldova’da gerçekleştirmesinin güçlü bir destek işareti olduğunu söyledi.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un fikri olan girişim, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra oluşturuldu ve 27 AB üyesi ülke ile diğer 17 Avrupa ülkesini eşit şartlarda bir araya getirdi.
“Bu açık bir işaret Moldovalı toplum için değil, aynı zamanda bir bütün olarak bölge için de Moldova’nın önemli olduğu, Moldova’nın yalnız olmadığı” dedi ve hangi somut girişimlerin üzerinde anlaşmaya varılabileceğini söylemek için henüz çok erken olduğuna dikkat çekti.
Yine de Moldova, Avrupa entegrasyon çabalarını hızlandırmayı ve ücretsiz mobil dolaşım ve Erasmus öğrenci değişim programı gibi AB vatandaşlarının hafife aldığı girişimlerden faydalanmasını sağlamayı umduğunu söyledi.